O nás

Sme skupina obdivovateľov a nadšencov československého designu, pričom najviac nás oslovilo obdobie funkcionalizmu a obdobie rokov 1950 –1970. Našou srdcovkou je tzv.„Bruselský štýl“, ktorý vznikol po úspechu československého pavilónu na Svetovej výstave Expo 58 v Bruseli.

Predmety, ktoré boli súčasťou expozície na Expo 58, boli vytvorené ako solitéry na základe vládnej objednávky a mali v prvom rade prezentovať vyspelosť našej krajiny. Po ich svetovom úspechu na Expo 58 sa začali vyrábať v menších sériach aj pre bežných spotrebiteľov. Výtvarníci a návrhári, ktorí sa podielali na tvorbe jednotlivých expozícií nášho pavilónu mali po úspechu v Bruseli lepšie podmienky pre svoju ďalšiu tvorbu a bolo im umožnené spolupracovať pri svojich návrhoch priamo s výrobnými podnikmi. Tak vzniklo v 60. rokoch minulého storočia v Československu množstvo skvelých designových výrobkov.


„Bruselský štýl“ zasiahol takmer všetky druhy užitkového umenia: interiér, nábytok, svietidlá, sklo a porcelán, textil, šperk, fotografiu a ďalšie. Tento pozitívne sa vyvijajúci trend v oblasti kultúry a designu bol násilne prerušený v auguste 1968, ale výroba týchto predmetov ešte čiastočne pokračovala aj v sedemdesiatych rokoch.


Výrobky z obdobia 50. – 70. rokov si získali náš obdiv vďaka svojej nadčasovej kráse a radi by sme ich zachránili pred cintorínom nepotrebných vecí. Myslíme si, že solitéry z tohto obdobia si zaslúžia našu pozornosť, obdiv a dotyk. Niekedy majú malý škrabanec alebo patinu na drevenej časti, ale s tým súvisí ich príbeh a duša. Tieto produkty boli navrhnuté profesialnymi výtvarníkmi v čase, keď svet nebol ešte v takej miere globalizovaný a sú odrazom našej kultúrnej identity a umeleckého cítenia.


V našej ponuke môžete nájsť aj niekoľko výrobkov z obdobia funkcionalizmu v Československu, proste sme neodolali ich funkčnosti, premysleným detailom a krásnym materiálom, z ktorých sú vyrobené.


V našom tíme nadšencov sú aj architekti, ktorí Vám radi poradia s umiestnením solitéru v moderne zariadenom byte alebo vám vypracujú návrh celého interiéru bytu, kaviarne, kancelárií a pod. Veríme, že unikátny Československý design 20. storočia má svoje miesto aj v modernom bývaní a je skvelým prvkom pri tvorbe súčasného moderného interiéru, dodá mu charakter a jedinečnosť.


Nechajte sa inšpirovať a objavte čaro obnovy, recyklácie a prejavenia vlastnej individuality vo svojom interiéri.